Jakub Błaszczykowski wrócił na boisko po ponad 1,5 rocznej przerwie

Jakub Błaszczykowski po długiej przerwie wrócił na boisko i chce pomóc Wiśle Kraków w powrocie do Ekstraklasy Profimedia
Wisła Kraków znakomicie spisuje się w Fortuna 1. Lidze po przerwie zimowej. Biała Gwiazda wygrała wszystkie sześć meczów i przesunęła się górę tabeli. Podopieczni Radosława Sobolewskiego rozegrali sparing z Odrą Opole, który przegrali 1:3. Kibice Wisły mogą mieć jednak powody do uśmiechu na twarzy, ponieważ do gry wrócili Zdenek Ondrasek i Jakub Błaszczykowski.

Sparingowy mecz Wisły Kraków z Odrą Opole rozpoczął się bardzo dobrze dla Białej Gwiazdy, bo już w 17. minucie wyszli na prowadzenie. Piotr Żemło najpierw faulował na wysokości pola karnego Wiktora Szywacza, następnie w pole karne płasko i mocno dośrodkował Mateusz Młyński, a piłkę do własnej siatki skierował właśnie Żemło.

Od tamtej pory to Odra Opole przejęła inicjatywę i w 23. minucie doprowadziła do wyrównania, a chwilę później już prowadziła. Do siatki Doriana Frątczaka trafiali Borja Galan i Dawid Czapliński. Jeszcze przed przerwą wynik podwyższył Rafał Niziołek.

Druga połowa przyniosła trochę zmian w składach obu ekip i spotkanie się wyrównało. Ważny moment nastąpił w 60. minucie spotkania. Wtedy na boisku pojawili się m.in. Zdenek Ondrasek i Jakub Błaszczykowski. Na ich powroty kibice Białej Gwiazdy czekali bardzo długo.

Jakub Błaszczykowski ostatni mecz rozegrał w sierpniu 2021 roku przeciwko Górnikowi Łęczna, kiedy Wisła grała jeszcze w PKO BP Ekstraklasie. Popularny "Kuba" na początku września zerwał więzadło krzyżowe i było pewne, że przez dłuższy czas nie pojawi się na boisku.

Ostatecznie powrót zajął mu ponad 1,5 roku. Po takim właśnie czasie Błaszczykowski pojawił się na placu gry w sparingu z Odrą Opole. Jeśli tylko będzie zdrowy, to były kapitan reprezentacji Polski może pomóc Wiśle Kraków w awansie do Ekstraklasy. Jego doświadczenie, umiejętność utrzymania się przy piłce, szczególnie w końcówkach meczów, może być wartością dodaną do zespołu, który ma przed sobą bardzo wymagający kalendarz po przerwie reprezentacyjnej.

Ostatnio pojawiły się pogłoski, że reprezentacja Polski zagra w czerwcu towarzyskie spotkanie z Niemcami. Według tych doniesień miałby to być pożegnalny mecz Jakuba Błaszczykowskiego w narodowych barwach.

Do tej pory "Kuba" zagrał 108 meczów z orzełkiem na piersi. Strzelił w nich 21 goli i przez wiele lat był kapitanem. Błaszczykowski większość kariery spędził właśnie na niemieckich boiskach, broniąc barw Borussii Dortmund i VfL Wolfsburg. Łącznie w Bundeslidze strzelił 28 goli i zanotował 46 asyst.