Mirosław Skrzypczyński zrezygnował, Łukaszewski nowym prezesem PZT

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Mirosław Skrzypczyński zrezygnował, Łukaszewski nowym prezesem PZT
Mirosław Skrzypczyński nie jest już prezesem PZT
Mirosław Skrzypczyński nie jest już prezesem PZT
PAP
Mirosław Skrzypczyński zrezygnował z funkcji prezesa Polskiego Związku Tenisowego (PZT) - poinformowano w komunikacie po posiedzeniu zarządu. Zastąpił go dotychczasowy wiceprezes Dariusz Łukaszewski.

Według opublikowanego pod koniec października artykułu w Onecie, Skrzypczyński miał stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec członków swojej rodziny oraz zawodniczek, które w przeszłości trenował. Kolejne oskarżenia wobec Skrzypczyńskiego pojawiły się w ostatnich dniach. Katarzyna Kotula, była zawodniczka klubu Energetyk Gryfino, a obecnie posłanka Lewicy, powiedziała, że jako 14-latka była napastowana seksualnie przez Skrzypczyńskiego co najmniej kilkanaście razy. Jej zdaniem ofiar było więcej.

"Na posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Tenisowego, które odbyło się w dniu 24 listopada 2022 r., Pan Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Polskiego Związku Tenisowego ze skutkiem natychmiastowym. Rezygnacja Mirosława Skrzypczyńskiego została przyjęta jednogłośnie" - przekazała federacja w komunikacie.

Jak dodano, zgodnie ze statutem PZT oraz powstałym z uwagi na rezygnację wakatem na stanowisku prezesa, zarząd podczas tego samego posiedzenia w głosowaniu tajnym podjął uchwałę o wyborze nowego szefa. Został nim dotychczasowy wiceprezes Dariusz Łukaszewski.

Zarząd PZT w czwartek zdecydował o powołaniu zewnętrznej, niezależnej od związku trzyosobowej komisji, której zadaniem będzie zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych ze Skrzypczyńskim, jakie były przedmiotem artykułów i doniesień medialnych. Komisję tworzyć będą kobiety, które na co dzień nie działają ani w strukturach PZT, ani związków wojewódzkich.

Zapowiedziano, że skład komisji oraz plan jej prac zostanie zaprezentowany nie później niż do dnia 30 listopada.

"W oparciu o udzielone przez PZT upoważnienie, komisja będzie uprawniona do żądania złożenia wyjaśnień, przesłuchiwania świadków oraz osób pokrzywdzonych, analizy dokumentów i wszelkich innych materiałów niezbędnych do prawidłowego wyjaśnienia sprawy" - poinformowano.

Efektem prac komisji ma być raport, który zostanie przekazany zarządowi, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Dyscypliny PZT.

Skrzypczyński, który funkcję prezesa PZT pełnił od 20 maja 2017 roku, wszelkim doniesieniom zaprzeczył i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec autorów artykułów.

Wzmianki
Tenis