Dlaczego Gvardiol byłby idealnym obrońcą w Manchesterze City Guardioli?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego Gvardiol byłby idealnym obrońcą w Manchesterze City Guardioli?

Gvardiol w akcji dla Lipska przeciwko Werderowi Brema
Gvardiol w akcji dla Lipska przeciwko Werderowi BremaProfimedia
Zdobywcy potrójnego trofeum byli w tym tygodniu łączeni z wyjątkowo pożądanym środkowym obrońcą i łatwo zrozumieć, dlaczego Pep Guardiola jest aż takim fanem 21-latka.

Wiele doniesień w tym tygodniu sugerowało, że Manchester City chce pozyskać wysoko ocenianego środkowego obrońcę RB Lipsk, Josko Gvardiola. Mówi się, że warunki osobiste zostały już uzgodnione między obiema stronami. Gvardiol ma jednak klauzulę odstępnego w wysokości ponad 110 milionów euro (450 mln zł), która może zostać uruchomiona dopiero latem przyszłego roku.

Z Gvardiolem zakontraktowanym do 2027 roku, Lipsk może pochwalić się silną pozycją w negocjacjach i City będzie musiało sięgnąć głęboko do kieszeni, jeśli chcą pozyskać obrońcę tego lata. Mają jednak wystarczające środki finansowe, by sprostać wycenie niemieckiej strony, jeśli uznają go za godnego. I, szczerze mówiąc, łatwo zrozumieć, dlaczego mogliby to zrobić.

Ostatnie lata w wykonaniu Gvardiola
Ostatnie lata w wykonaniu GvardiolaFlashscore

21-latek przybył do Niemiec zaledwie dwa lata temu po tym, jak przeszedł przez akademię aż do pierwszej drużyny Dinama Zagrzeb. Jest już pełnoprawnym reprezentantem Chorwacji z 21 występami w seniorskiej kadrze, co jest sporą liczbą jak na zawodnika urodzonego w 2002 roku.

Debiutancki sezon Gvardiola w jednej z pięciu najlepszych lig Europy szybko zilustrował jego wysoki pułap. Ówczesny nastolatek zaliczył 46 występów we wszystkich rozgrywkach dla Lipska w kampanii 2021/22, dominując w obronie, a także strzelając dwa gole i pomagając swojej drużynie w zdobyciu Pucharu Niemiec. Następnie wystąpił 41 razy w sezonie 2022/23, ponownie wyróżniając się i podnosząc swoje drugie krajowe trofeum, gdy Lipsk zdołał obronić puchar.

W międzyczasie Gvardiol każdy mecz Chorwacji podczas mistrzostw świata 2022 w wyjściowym składzie, pamiętnie strzelając bramkę otwierającą w wygranym przez Chorwację 2:1 meczu z Marokiem.

Jeśli chodzi o profil, Gvardioal mierzy 185 cm - to przyzwoity, choć nie wyróżniający się wzrost dla środkowego obrońcy, ale jego wszechstronne zdolności defensywne sprawiają, że jest trudnym przeciwnikiem do ominięcia zarówno w powietrzu, jak i na trawie. Według Opta via FBref, w zeszłym sezonie przegrał zaledwie 10 z 43 pojedynków powietrznych w lidze i nie zdołał wygrać zaledwie sześciu z 23 starć na ziemi.

Podczas gdy kluczowe jest, aby każdy obrońca w systemie Pepa Guardioli mógł faktycznie bronić, taktyka stosowana przez katalońskiego trenera oznacza, że muszą być w stanie zapewnić o wiele więcej - zwłaszcza z piłką. Biorąc to pod uwagę, zainteresowanie City Gvardioalem staje się znacznie łatwiejsze do zrozumienia.

"Gvardiol jest najlepszym środkowym obrońcą na świecie"- powiedział główny trener Chorwacji Zlatko Dalić, chwaląc jego umiejętności techniczne. "Jest taki dojrzały. Sposób, w jaki gra, gracja, z jaką kontroluje piłkę - to niesamowite".

W całym poprzednim sezonie w pięciu największych ligach europejskich tylko czterech obrońców dotykało piłki więcej razy na 90 minut niż Gvardiol (100,5). Jego wskaźnik skuteczności podań był siódmym najlepszym w Bundeslidze (89,1 procent), podczas gdy jego średnia podań progresywnych (4,81 na 90) ponownie uplasowała się w czołówce wszystkich obrońców w pięciu najlepszych ligach Europy.

Mówiąc prościej, Gvardiol może bezpiecznie podawać piłkę krótko lub z równą łatwością przerzucać ją do bardziej opłacalnych obszarów. Czuje się również bardzo komfortowo, wychodząc z obrony i przebijając się przez przeciwników, którzy odważą się dać mu do tego przestrzeń.

Mając do wyboru Johna Stonesa, Nathana Ake, Manuela Akanji, Rubena Diasa i Aymerica Laporte, Guardiola ma już do dyspozycji wielu utalentowanych obrońców. Jednak ten ostatni - jeden z zaledwie dwóch lewonożnych w tej grupie - prawdopodobnie odejdzie.

Gvardiol jest lewonożny, co czyni go idealną opcją do wypełnienia luki, która pozostałaby, gdyby City sprzedało Hiszpana. Lewonożność pomaga również Gvardiolowi w płynnej grze po lewej stronie w systemie z trójką lub czwórką obrońców. Na papierze City ustawia się z czteroosobową obroną, ale hybrydowa rola Johna Stonesa oznacza, że linia obrony City często bardziej przypomina defensywne trio niż kwartet.

Zawsze trudno jest ocenić, jaki rodzaj taktycznej ewolucji planuje Guardiola. Jednak bez względu na to, w jakim kierunku pójdzie jego zespół, z pewnością znajdzie się miejsce w jego obronie dla Gvardiola, jeśli City sfinalizuje ruch.