Polscy hokeiści przegrali z Koreą Południową na koniec zmagań w walce o igrzyskaPAP
Polscy hokeiści przegrali w Sosnowcu z Koreą Południową po dogrywce 2:3 (0:0, 0:1, 2:1, d. 0:1) w ostatnim meczu turnieju prekwalifikacji do igrzysk olimpijskich 2026. Zawody wygrała Ukraina i awansowała do decydującej rundy kwalifikacji.

Gospodarze zaczęli udział w turnieju od pokonania Estonii 4:0. Ich sytuację mocno skomplikowała piątkowa porażka z Ukrainą 2:3 po rzutach karnych.

Hokeiści trenera Roberta Kalabera musieli w związku z tym liczyć na „cud” – czyli przegraną Ukraińców z najsłabszą w stawce Estonią, a potem pokonać Koreańczyków. Zawodnicy z Ukrainy nie wypuścili szansy z rąk. Wygrali swoje spotkanie 5:3, mogli zadowoleni pozować do pamiątkowych zdjęć na tafli sosnowieckiego lodowiska i myśleć o sierpniowych decydujących kwalifikacjach.

Polakom pozostała walka o zwycięstwo na koniec imprezy. Tuż przed nią pokonali tego rywala w rozegranym też w Sosnowcu sparingu 6:0.

Hokeistów z Azji wspierała z trybun grupa dobrze zorganizowanych i wyposażonych (flagi, bębny, inne instrumenty perkusyjne) kibiców.

Trener gospodarzy przestrzegał, by nie wyciągać pochopnych wniosków z wyniku ubiegłotygodniowego sparingu. Miał rację. W pierwszej, bardzo wyrównanej tercji, najlepszej okazji do „otwarcia wyniku” nie wykorzystał Hyun Seung Lee, który z bliska nie dał rady Davidovi Zabolotnemu.

Po przerwie bardzo szybko jeżdżący na łyżwach goście kilka razy ponownie „zamieszali” w ataku. Yoon Seok Kang z bliska nie trafił do pustej bramki rywali. Potem do głosu doszli biao-czerwoni, ale sytuacji sam na sam z golkiperem nie wykorzystali Grzegorz Pasiut i Radosław Galant. W 36. minucie wybuch radości w sektorze kibiców gości zapewnił Jungwook Hong, który przedarł się przez polskich obrońców i sprytnym uderzeniem pokonał Zabolotnego.

Polacy ruszyli do natarcia od początku trzeciej tercji i po niespełna ośmiu minutach wyrównali, kiedy Dominik Paś – wykorzystując dokładne podanie Pawła Zygmunta - zakończył szybką akcję. Wyraźnie ożywiło to polskich kibiców. W kolejnych minutach przeżyli huśtawkę nastrojów. Najpierw Koreańczyków ponownie na prowadzenie wyprowadził z rzutu karnego Hong, później wyrównał Jakub Wanacki. Wpakował do siatki krążek odbity od bandy po uderzeniu Krystiana Dziubińskiego.

Polacy atakowali do końca, w ostatniej minucie grali bez bramkarza, ale wynik się nie zmienił i konieczna była dogrywka.

W dodatkowym czasie dwa razy groźnie strzelił Dziubiński, skuteczniejszy był Hyeongcheol Song, który rozstrzygnął rywalizację.

Gospodarzami igrzysk będą Włosi (Mediolan-Cortina d'Ampezzo).

W turnieju olimpijskim weźmie udział 12 drużyn. Gospodarz Włochy, osiem zespołów, które są sklasyfikowane najwyżej w światowym rankingu oraz trzy wyłonione w kwalifikacjach.

W maju Polacy – po 22-letniej przerwie – wystąpią w MŚ elity, rozgrywanych w Czechach. Ich grupowymi rywalami w Ostrawie będą Łotwa, Szwecja, Francja, Słowacja, USA, Niemcy i Kazachstan.

Bramki: 0:1 Jungwook Hong (36), 1:1 Dominik Paś (48), 1:2 Jungwook Hong (50, rzut karny), 2:2 Jakub Wanacki (51), 2:3 Hyeongcheol Song (64).

Kary – Polska : 4 minuty, Korea Płd – 2 minuty.