Zełenski odrzuca apel o olimpijski rozejm, obawiając się, że może on pomóc Rosji

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Zełenski odrzuca apel o olimpijski rozejm, obawiając się, że może on pomóc Rosji

Zełenski w rozmowie z AFP
Zełenski w rozmowie z AFPAFP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla AFP odrzucił francuski apel o rozejm olimpijski tego lata, mówiąc, że może to tylko pomóc Rosji w przemieszczaniu jej wojsk i sprzętu.

Zełenski powiedział, że rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który wystosował apel i powiedział mu: "Bądźmy szczerzy... Emmanuel, nie wierzę w to".

"Kto może zagwarantować, że Rosja nie wykorzysta tego czasu, aby wprowadzić swoje siły na nasze terytorium?" – powiedział Zelensky, dodając: "Po pierwsze, nie ufamy Putinowi".

"Jesteśmy przeciwni wszelkim rozejmom, które grają na korzyść wroga" – powiedział.

"Jeśli jest to rozejm, rozejm olimpijski na czas trwania igrzysk olimpijskich, rozejm lądowy, będą mieli przewagę" – powiedział, wyjaśniając, że istnieje "ryzyko, że przywiozą ciężki sprzęt na nasze terytorium i nikt nie będzie w stanie ich powstrzymać".

Prezydent Rosji Władimir Putin wcześniej w piątek zasugerował również, że Moskwa nie poprze idei rozejmu podczas igrzysk w Paryżu tego lata.

Zapytany podczas wizyty w Chinach, czy popiera pomysł Macrona, Putin powiedział: "Myślę, że te olimpijskie zasady, w tym 'olimpijski rozejm' są bardzo słuszne".

Dodał jednak: "Dzisiejsi międzynarodowi urzędnicy sportowi sami nie przestrzegają zasad Karty Olimpijskiej".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiAFP

Oskarżył organy sportowe o to, że "nie pozwalają naszym sportowcom występować na igrzyskach z naszym sztandarem, flagą i naszą muzyką narodową, naszym hymnem".

"Popełniają wobec nas naruszenia i żądają od nas spełnienia. Drodzy przyjaciele: w ten sposób daleko nie zajdziemy. Nikt nigdy nie doszedł do porozumienia w ten sposób" – powiedział Putin.

Macron powtórzył w piątek swój pomysł "olimpijskiego rozejmu, aby Rosja zaprzestała swoich obecnych działań" na Ukrainie.

Macron podziękował również prezydentowi Chin Xi Jinpingowi w zeszłym tygodniu za poparcie idei rozejmu we wszystkich konfliktach, w tym na Ukrainie, podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.