JPMorgan chce dofinansować włoską Serie A kwotą nawet 1 miliarda euro

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
JPMorgan chce dofinansować włoską Serie A kwotą nawet 1 miliarda euro
JPMorgan chce dofinansować włoską Serie A kwotą nawet 1 miliarda euro
JPMorgan chce dofinansować włoską Serie A kwotą nawet 1 miliarda euro
Reuters
JPMorgan Chase & Co (JPM.N) skontaktował się z przedstawicielami najwyższej włoskiej ligi piłkarskiej, aby wyrazić wstępne zainteresowanie wsparciem rozwoju biznesu medialnego Serie A. Informację potwierdziły trzy osoby bliskie tej sprawie.

Słynny amerykański bank rywalizuje tym samym z kilkoma funduszami inwestycyjnymi, które zbliżyły się ostatnio do Serie A. Liga przygotowuje się bowiem do przetargu na sprzedaż krajowych i międzynarodowych licencji transmitowania rozgrywek od kolejnego sezonu w 2024 roku.

Te same źródła podały, że 20 klubów, które tworzą Serie A, zostało poinformowanych o zainteresowaniu ze strony amerykańskiego banku na zamkniętym spotkaniu ich najwyższego kierownictwa w czwartek.

JPMorgan będzie w stanie zapewnić od 700 milionów do 1 miliarda euro (761 milionów dolarów - 1,1 miliarda dolarów) finansowania bankowego - powiedziała jedna z osób pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ dyskusje nie są publiczne.

Osoba ta dodała, że prawa będą zabezpieczeniem finansowania JPMorgan. Zarówno bank, jak i Serie A odmówiły komentarza w tej sprawie.

Serie A szuka możliwości wydobycia większych pieniędzy z praw medialnych, które stanowią mniej więcej połowę przychodów jej klubów.

Podobnie jak inne europejskie ligi piłkarskie, Serie A pozostaje w tyle za angielską Premier League pod względem dochodów i szuka sposobów na ożywienie swojej globalnej atrakcyjności.

W 2021 roku JPMorgan zaoferował wsparcie klubom piłkarskim, które chcą utworzyć Europejską Superligę, ale plan ten upadł z powodu ogromnej liczby protestów kibiców i polityków.

W poszukiwaniu sposobów na zwiększenie przychodów, kluby Serie A dyskutują nad utworzeniem jednostki medialnej, co mogłoby utorować drogę zewnętrznym inwestorom do przejęcia części tego kluczowego biznesu.

Zainteresowanie Apollo

Po nieudanych próbach zawarcia umowy przez fundusze inwestycyjne z Serie A w sprawie działalności medialnej, nowojorski Searchlight Capital wraz z grupą funduszy kierowaną przez Carlyle Group Inc wyraził wstępne zainteresowanie zakupem praw do transmisji Serie A pod koniec 2022 r.

Według źródeł kluby Serie A dowiedziały się w czwartek, że Apollo Global Management (APO.N) również dołączył do grona zainteresowanych, nie podając dalszych szczegółów. Apollo odmówił komentarza.

Prawdopodobnie kluby spotkają się 24 lutego, aby omówić, jak zareagować na ofertę JPMorgan i funduszy. Mogą zdecydować się także na zatrudnienie doradcy finansowego.

Przed tym spotkaniem, w połowie lutego, kluby planują omówić proces sprzedaży praw medialnych, który ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Każda decyzja wymaga zgody kwalifikowanej większości przedstawicieli klubów, co w przeszłości stanowiło przeszkodę w osiągnięciu porozumienia z potencjalnymi inwestorami.

Zainteresowanie Serie A pojawia się w czasie, gdy włoską piłką nożną wstrząsnęły kłopoty wielkiego Juventusu FC. Najbardziej utytułowany klub w kraju jest objęty dochodzeniem prokuratury w sprawie jego rachunków finansowych, a w zeszłym tygodniu został ukarany odjęciem 15 punktów ligowych przez włoskie władze piłkarskie. Juventus zaprzecza jakimkolwiek zarzutom.