10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Euro 2024. Rekordy i ciekawostki przed turniejem

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Euro 2024. Rekordy i ciekawostki przed turniejem

Oficjalna piłka meczowa, znana jako Fussballliebe
Oficjalna piłka meczowa, znana jako FussballliebeAFP
Historia tworzy się od samego początku, gdy Allianz Arena będzie gospodarzem meczu otwarcia Euro 2024, podczas gdy Berlin twierdzi, że w oczekiwaniu na turniej wznosi największą bramkę na świecie.

Tutaj Flashscore zebrał kilka faktów, których możesz nie wiedzieć o Euro 2024.

Fussballliebe i ogień

1. W momencie startu meczy otwarcia pomiędzy Niemcami i Szkocją, Allianz Arena stanie się pierwszym stadionem w historii, który jest gospodarzem dwóch kolejnych turniejów o mistrzostwo Europy. Przed trzema laty Euro było rozgrywane na 11 stadionach na całym kontynecie, a arena w stolicy Bawarii gościła wszystkie trzy mecze Niemców, a także jeden z ćwierćfinałów. 

 

2. Oficjalna piłka meczowa Euro 2024 nosi nazwę Fussballliebe, co po niemiecku oznacza "miłość do piłki nożnej" i jest produkowana przez firmę Adidas. Decyzję w sprawie oficjalnej maskotki pozostawiono do głosowania, a ludzie zdecydowali, że niedźwiedź Albärt najlepiej reprezentuje Niemcy jako gospodarza turnieju. Oficjalną piosenką jest "Fire" autorstwa OneRepublic, MEDUZA i Leony.

Niedźwiedź Albärt
Niedźwiedź AlbärtProfimedia

3. Cristiano Ronaldo jest w kolejce do przedłużenia wszelkiego rodzaju rekordów podczas turnieju. Portugalska legenda weźmie udział w swoim szóstym turnieju i już teraz może pochwalić się największą liczbą występów (25) i największą liczbą bramek (14).

Romans 39-latka z Euro rozpoczął się w 2004 roku, zanim urodził się jego dzisiejszy kolega z drużyny - Joao Neves, a jeśli zdobędzie bramkę na nadchodzącym turnieju, może zastąpić Austriaka Ivicę Vasticia jako najstarszy strzelec w finałach Euro.

Vastic dokonał tego wyczynu w wieku 38 lat i 257 dni, a Ronaldo ma już 39 lat. Jednak jego kolega z drużyny Pepe będzie najstarszym zawodnikiem na turnieju i będzie miał nadzieję, że sam trafi do bramki.

4. Brama Brandenburska ma stać się największą bramką na świecie podczas mistrzostw, o wymiarach 63 na 21 metrów i wadze 40 ton. Pobliska strefa kibica Green Mile będzie składać się z 24 000 metrów kwadratowych sztucznej murawy, która po turnieju zostanie wykorzystana na boiska piłkarskie w Berlinie, jak podaje strona Visit Berlin.

5. Po pokonaniu zwycięzców z 2004 roku, Grecji, w rzutach karnych w Tbilisi w marcu, Gruzja bierze udział w swoim pierwszym w historii Euro, a w zasadzie w pierwszym w historii dużym turnieju. Selekcjonerem Gruzinów jest Willy Sagnol, czyli były reprezentant Francji, który jako jeden z nielicznych trenerów na turnieju ma doświadczenie piłkarskie związane z Euro.

"Jesteśmy na Euro, jakbyśmy dostali tutaj dziką kartę. Wślizgnęliśmy się raczej niezauważeni. Pewne jest jednak to, że w meczach z Portugalią, Czechami i Turcją na pewno się nie poddamy i damy z siebie wszystko" - powiedział.

6. Rumunia jest trenowana przez Edwarda Iordănescu, który poprowadził swój zespół do pierwszego dużego turnieju od Euro 2016. Na tym turnieju, osiem lat temu, Rumunię trenował ojciec Iordănescu, Anghel.

Był to jego drugi okres u steru reprezentacji narodowej; Iordănescu senior poprowadził Rumunię do ćwierćfinału mistrzostw świata w 1994 roku, po tym jak wygrał swoją grupę i pokonał Argentynę w 1/8 finału. Był to bez wątpienia ich najlepszy występ na dużym turnieju, a Iordănescu junior chce wyczarować podobny sukces.

"Wierzę, że jeśli nadal będziemy podążać tą dobrą ścieżką, na której jesteśmy teraz, możemy pojechać na Mistrzostwa Europy i stworzyć kilka pięknych chwil dla Rumunii i rumuńskich kibiców. To wszystko, na co mam nadzieję" - powiedział młodszy Iordănescu.

7. Bazą Anglii na turniej będzie Blankenhain, a Szkocji Garmisch-Partenkirchen. Garmisch-Partenkirchen było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Znajomy klimat dla Szkotów.

8. Didier Deschamps i Ronald Koeman chcą zostać drugą osobą w historii, która wygrała turniej Euro jako zawodnik i trener. Koeman był częścią zwycięskiej drużyny Holandii w 1988 roku, podczas gdy Deschamps był kapitanem swojej drużyny w 2000 roku.

Jedynym człowiekiem, który do tej pory dokonał tego wyczynu, jest Berti Vogts, który był zawodnikiem drużyny Niemiec Zachodnich, która wygrała turniej w 1972 roku, a jako trener Niemiec poprowadził swoją drużynę do tytułu w 1996 roku - pokonując po drodze drużynę Anglii, w której występował obecny szkoleniowiec Anglii Gareth Southgate.

9. Kiedy Jude Bellingham zastąpił Harry'ego Kane'a w 82. minucie zwycięskiego dla Anglii 1:0 meczu nad Chorwacją na Euro 2020, stał się najmłodszym zawodnikiem w historii turnieju w wieku 17 lat i 349 dni.

Jego rekord przetrwał jednak niecały tydzień, ponieważ Kacper Kozłowski ustanowił nowy punkt odniesienia w wieku 17 lat i 246 dni podczas remisu Polaków z Hiszpanią sześć dni później.

Rekord Kozłowskiego jest aktualny do dziś, ale prawie na pewno zostanie pobity tego lata przez Hiszpana Lamine Yamala, który kończy 17 lat dopiero dzień przed finałem turnieju. Yamal będzie miał 16 lat i 337 dni w dniu meczu otwarcia Hiszpanii z Chorwacją 15 czerwca.

10. Finał zostanie rozegrany na Olympiastadion w Berlinie, który był gospodarzem finału Mistrzostw Świata w 2006 roku i wielu innych flagowych wydarzeń piłkarskich. Słynie on jednak również z historii lekkoatletyki.

Usain Bolt w koszulce Soccer Aid
Usain Bolt w koszulce Soccer AidProfimedia

Nie tylko było to miejsce historycznego występu Jessego Owensa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku, ale to także miejsce, w którym w 2009 roku Usain Bolt przebiegł 100 metrów w czasie 9,58 sekundy i 200 metrów w 19,19.

Oba te rekordy świata utrzymują się do dziś, a Bolt nie chce, by świat o nich zapomniał. W weekend pojawił się na Stamford Bridge, aby być kapitanem drużyny World XI na Soccer Aid w koszulce z numerem 9.58.