Brak grup i 36 drużyn: Jak będzie działać nowy format Ligi Mistrzów, Europy i Konferencji?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Brak grup i 36 drużyn: Jak będzie działać nowy format Ligi Mistrzów, Europy i Konferencji?
Manchester City jest obrońcą tytułu mistrza Ligi Mistrzów.
Manchester City jest obrońcą tytułu mistrza Ligi Mistrzów.
AFP
Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji Europy będą miały w przyszłym sezonie nowy format, z 36 drużynami biorącymi udział w nowej fazie ligowej zamiast tradycyjnej fazy grupowej - ale jak to będzie działać?

Skąd będą pochodzić cztery dodatkowe zespoły?

Od przyszłego sezonu w rozgrywkach weźmie udział 36 drużyn zamiast 32, a cztery dodatkowe miejsca zostaną przydzielone na podstawie pozycji w lidze, a także rankingu współczynników UEFA; tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku określania awansu do istniejących turniejów.

Jedno z czterech nowych miejsc zostanie przyznane klubowi, który zajmie trzecie miejsce w lidze sklasyfikowanej na piątej pozycji według współczynnika UEFA, a kolejne zostanie przyznane mistrzowi kraju. W ten sposób do rozgrywek zakwalifikuje się pięć, a nie cztery drużyny.

Pozostałe dwa miejsca zostaną przyznane ligom, które zajmą dwa pierwsze miejsca w rankingu współczynników UEFA w tym sezonie, z uwzględnieniem wyników Ligi Europy i Ligi Konferencji.

Faza ligowa

Zgodnie z obecnym formatem, drużyny rozgrywają mecze u siebie i na wyjeździe z pozostałymi trzema drużynami w swojej grupie, aby określić, kto awansuje do fazy pucharowej. Począwszy od przyszłego sezonu, wszystkie 36 drużyn w rozgrywkach będzie rywalizować w jednej lidze. W nowym formacie każda z tych drużyn zmierzy się z ośmioma ligowymi przeciwnikami.

W rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy, drużyny zostaną sklasyfikowane w czterech pulach rozstawienia, a każda z nich otrzyma po dwóch przeciwników z każdej puli. Cztery z tych meczów zostaną rozegrane u siebie - po jednym z każdej puli rozstawienia - a pozostałe cztery na wyjeździe.

W Lidze Konferencji będzie sześć pul rozstawienia, a każda drużyna będzie losowana z sześcioma przeciwnikami.

W przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów wystąpią dodatkowe cztery zespoły
AFP

Kto awansuje do fazy pucharowej?

Osiem najlepszych drużyn z ligi awansuje do ostatniej szesnastki każdych rozgrywek, podczas gdy zespoły zajmujące miejsca od dziewiątego do szesnastego zmierzą się z drużynami, które zajęły miejsca od siedemnastego do dwudziestego czwartego w fazie pucharowej. Osiem klubów, które wygrają swoje play-offy, awansuje do kolejnej rundy, gdzie zmierzą się z ośmioma najlepszymi zespołami.

Drużyny, które uplasują się poza czołową 24, zostaną wyeliminowane z rozgrywek.

Począwszy od rundy 16, format rozgrywek pozostaje taki sam.

"UEFA wyraźnie pokazała, że jesteśmy w pełni zaangażowani w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych rozgrywek, z kwalifikacjami opartymi na zasługach sportowych, w pełni zgodnymi z wartościami i solidarnym europejskim modelem sportowym" - powiedział prezydent UEFA Aleksander Čeferin.

"Bardzo się cieszę, że była to jednogłośna decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA, w której Europejskie Stowarzyszenie Klubów, Ligi Europejskie i związki krajowe zgodziły się z przedstawioną propozycją. To kolejny dowód na to, że europejski futbol jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek".