Riiber wygrał w Lahti, Lamparter z Kryształową Kulą

PAP
Norweg Jarl Magnus Riiber wygrał w Lahti przedostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Pewny pierwszej w karierze Kryształowej Kuli jest już Austriak Johannes Lamparter. Polacy nie startowali.

Riiber, który w klasyfikacji generalnej PŚ triumfował czterokrotnie, dominuje także w tym sezonie. W lutym w mistrzostwach świata w Planicy wywalczył złote medale we wszystkich czterech konkurencjach, od tego czasu jest też niepokonany w indywidualnych zawodach Pucharu Świata. Jednak z powodów zdrowotnych pauzował wcześniej przez ponad miesiąc, dlatego nie liczył się w walce o końcowy triumf.

W sobotę Norweg wyprzedził o 1,7 s Estończyka Kristjana Ilvesa, a zaciętą walkę o trzecie miejsce stoczyli rodak zwycięzcy Jens Luraas Oftebro (55 s straty do Riibera) i Fin Ilkka Herola (55,4 s).

21-letni Lamparter zajął 11. miejsce (strata 1.30,5), ale o trzy lokaty niżej uplasował się wicelider cyklu Julian Schmid (1.31,6). Niemiec nie ma już szans dogonić Austriaka, do którego traci 146 punktów.

Lamparter jest trzecim w historii Austriakiem, który zdobył Kryształową Kulę w tej dyscyplinie. Wcześniej dokonali tego Klaus Sulzenbacher (1987/88 i 1989/90) oraz Felix Gottwald (2000/01).