Gareth Southgate twierdzi, że Anglia jest gotowa sprostać oczekiwaniom na Euro 2024

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gareth Southgate twierdzi, że Anglia jest gotowa sprostać oczekiwaniom na Euro 2024
Gareth Southgate pozuje obok trofeum Euro wraz z trenerem Serbii Draganem Stojkoviciem i trenerem Danii Kasperem Hjulmandem.
Gareth Southgate pozuje obok trofeum Euro wraz z trenerem Serbii Draganem Stojkoviciem i trenerem Danii Kasperem Hjulmandem.
AFP
Menedżer Anglii, Gareth Southgate jest przekonany, że jego drużyna poradzi sobie z oczekiwaniami, które wiążą się z byciem jednym z faworytów do wygrania Euro 2024 po tym, jak w sobotę rozlosowano grupy turnieju.

W grupie C turnieju w czerwcu przyszłego roku wylosowano Danię, Słowenię i Serbię oraz Anglię, która będzie walczyć o zdobycie pierwszego tytułu od mistrzostw świata w 1966 roku.

Zajmująca trzecie miejsce w najnowszym światowym rankingu FIFA drużyna Garetha Southagate'a jest obecnie postrzegana jako główny pretendent do wygrania Euro wraz z Francją, drużyną, która pokonała ją w zeszłorocznych mistrzostwach świata w ćwierćfinale.

"W tym tygodniu zajmujemy trzecie miejsce w światowych rankingach. Jesteśmy w pierwszej piątce od pięciu lat, więc konsekwentnie osiągają dobre wyniki, więc myślę, że są do tego przyzwyczajeni" - powiedział Southgate o swojej drużynie, która zajęła pierwsze miejsce w grupie kwalifikacyjnej do Euro 2024 przed Włochami, nie przegrywając żadnego meczu.

"Mają takie oczekiwania. Są przyzwyczajeni do grania w dużych meczach razem i indywidualnie, więc jesteśmy podekscytowani i wszyscy nie możemy się doczekać turnieju".

Pod wodzą Southgate'a Anglia dotarła do półfinału mundialu 2018 i przegrała finał Euro 2020 w rzutach karnych z Włochami, zanim rok temu przegrała 1:2 z Francją w Katarze.

Tamten mecz był na ostrzu noża i mógł zakończyć się inaczej, gdyby Harry Kane nie zmarnował rzutu karnego.

Istnieje jednak przekonanie, że Anglia może być teraz lepiej przygotowana do przejścia całej drogi w Niemczech w czerwcu i lipcu przyszłego roku, biorąc pod uwagę obecną formę Kane'a w Bayernie Monachium i Jude'a Bellinghama w Realu Madryt.

"Wspaniały" Kane

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy tych zawodników. Czujemy, że skład był budowany przez długi czas i że Anglia będzie konkurencyjna w dającej się przewidzieć przyszłości" - powiedział Southgate.

"Jeśli jesteś stale na tych ostatnich etapach, to większość drużyn, które wygrywają, to właśnie robią, zbliżają się i docierają do celu".

Kane strzelił 22 gole w 18 meczach we wszystkich rozgrywkach dla Bawarczyków, odkąd przeniósł się do Niemiec z Tottenhamu Hotspur.

"To wspaniały zawodnik" - dodał Southgate.

"Jego mecze w Bayernie są obecnie nieco inne, ponieważ tak bardzo dominują w swoich meczach".

"Jest bardzo wyjątkowym graczem, wygrał dla nas tak wiele meczów, nie tylko dzięki swoim bramkom, co jest oczywistym czynnikiem, ale dzięki swojej grze łączącej, umiejętności podawania, sposobu, w jaki prowadzi linię, więc jesteśmy bardzo szczęśliwi, że go mamy".

Anglia rozpocznie swoje zmagania na Euro od meczu z Serbią, zajmującą 34. miejsce na świecie, w zachodnim mieście Gelsenkirchen, gdzie na co dzień gra Schalke 04, 16 czerwca.

Następnie uda się do Frankfurtu, aby zmierzyć się z Danią 20 czerwca w powtórce półfinału Euro 2020, który Anglia wygrała 2:1 w dogrywce.

Ostatni mecz grupowy zespołu Trzech Lwów odbędzie się w Kolonii 25 czerwca przeciwko Słowenii, którą Anglia pokonali 1:0 na mistrzostwach świata 2010.

"Kiedy Dania wyszła jako pierwsza, myślisz ok, interesujące" - powiedział Southgate.

"Oczywiście wszyscy myśleli o Włoszech w jednej z niższych pul i Chorwacji, ale muszę powiedzieć, że uważam Serbię za bardzo niebezpiecznego przeciwnika".

"A Słowenia przypomina mi jeden z moich pierwszych meczów w roli menedżera, w którym gdyby nie Joe Hart, który wykonał jedną z najlepszych obron, jakie kiedykolwiek widziałem, prawdopodobnie nie stałbym tutaj" - dodał, odnosząc się do remisu 0:0 w Lublanie w kwalifikacjach do mistrzostw świata w październiku 2016 roku.

Jeśli Anglia zajmie pierwsze miejsce w swojej grupie, w 1/8 finału 30 czerwca w Gelsenkirchen zagra z drużyną z trzeciego miejsca.

Jeśli jednak zajmie drugą pozycję, zmierzy się w Dortmundzie ze zwycięzcami grupy A, w której znajdują się Niemcy i Szkocja.