Plany przebudowy opuszczonego stadionu Casement Park na obiekt o pojemności 34 tys. miejsc były przedmiotem kontrowersji i opóźnień od grubo ponad dekady. Sekretarz ds. Irlandii Północnej Hilary Benn i sekretarz ds. kultury Lisa Nandy powiedziały, że ich decyzja jest wiążąca, ponieważ istniało "znaczące ryzyko, że obiekt nie zostanie zbudowany na czas".
Dodały, że koszt prac nad północnoirlandzkim obiektem również "dramatycznie" wzrósł od 2023 r. - z przewidywanych 180 mln funtów do 400 mln funtów (dziś to różnica między 915 mln zł a 2,03 mld zł).
W liście do ministra ds. społeczności Gordona Lyonsa stwierdziły, że od momentu przyznania Wielkiej Brytanii i Irlandii organizacji Euro 2028 do dziś nie poczyniono żadnych postępów budowlanych.
To bardzo poważny problem dla Irlandii Północnej, która może jako kraj wypaść z listy gospodarzy wyspiarskiego Euro. Casement Park - legendarny stadion do hurlingu - jest jedynym w tym kraju obiektem zgłoszonym do organizacji. Narodowy stadion piłkarski Windsor Park nie spełnia wymogów. Jednocześnie przebudowa Casement Park planowana była od bardzo wielu lat, do dziś nie doczekała się realizacji.
W październiku ubiegłego roku UEFA przyznała organizację turnieju pięciu krajom (Cztery kraje Wielkiej Brytanii oraz Irlandia), przy braku sprzeciwu, a Włochy i Turcja zgodziły się na współorganizację kolejnych mistrzostw Europy, w 2032 roku.
Anglia ma zapewnić sześć z 10 obiektów: Wembley i stadion Tottenham Hotspur w Londynie, Manchester City's Etihad Stadium, Newcastle's St James' Park, Villa Park w Birmingham i nowy stadion Evertonu w Liverpoolu.
Belfast, wraz z Cardiff, Dublinem i Glasgow miały zapewnić pozostałe cztery obiekty.