Piorunujący cios Galeno w doliczonym czasie daje wygraną Porto z Arsenalem

Piorunujący cios Galeno w doliczonym czasie daje wygraną Porto z ArsenalemAFP
Dwie drużyny bez chęci, bez pomysłów. Aż do momentu, gdy błysk Galeno pod koniec doliczonego czasu gry dał Porto cenne zwycięstwo nad słabym Arsenalem, który będzie musiał pokazać coś innego w rewanżu. Pełny mecz Kiwiora w Lidze Mistrzów pewnie by nas cieszył, gdyby nie jego nota... najniższa na boisku.

Faza grupowa Ligi Mistrzów przebiegła pomyślnie dla Arsenalu. Logiczne pierwsze miejsce i prawo do bycia gospodarzem w rewanżu. Niemniej jednak losowanie zaoferowało Kanonierom trudne spotkanie, a podróż do FC Porto musiała być traktowana z najwyższą ostrożnością. Smoki co prawda potrafią przegrać z Aroucą w lidze, ale i tak mają atuty.

Prześledź statystyki drużynowe meczu Porto-Arsenal

Wyjściowe składy i noty za mecz Porto-Arsenal
Wyjściowe składy i noty za mecz Porto-ArsenalFlashscore

Declan Rice nie miał tej ostrożności, otrzymując żółtą kartkę za swój pierwszy faul. To goście mieli piłkę na początku meczu, choć nie robili z nią zbyt wiele, gubiąc impet na linii obrony miejscowych. Następnie Porto postanowiło ruszyć do przodu, a my zastanawialiśmy się, jak Galeno, który uderzył w słupek, a następnie uderzał z bliskiej odległości, zdołał nie otworzyć wyniku w 22. minucie.

A co z Arsenalem? Pomimo przytłaczającego posiadania piłki na tym poziomie rozgrywek (68% w pierwszej połowie!), szans było niewiele. Kanonierzy próbowali zrobić różnicę z rzutów wolnych, a William Saliba główkował tuż obok słupka w 35. minucie. Było to jednak zdecydowanie za mało jak na drużynę z rzekomymi ambicjami w tych rozgrywkach. Porto nie było wiele lepsze, pomimo starań Evanilsona, i do połowy był remis 0:0, godny niedzielnego popołudnia w Ligue 1.

Wynik i statystyki meczu Porto-Arsenal
Wynik i statystyki meczu Porto-ArsenalOpta by Stats Perform

Co prawda na papierze nie był to zły wynik dla Porto, ale gospodarze chcieli więcej i próbowali otrząsnąć się z letargu tego meczu. Jednak po obu stronach było zbyt wiele indywidualnych błędów technicznych, aby mieć jakąkolwiek nadzieję na gwałtowną poprawę. Portugalczycy nie byli nieśmiali, zwłaszcza Evanilson, który miał kolejny groźny strzał na bramkę w 65. minucie, ale to nie wystarczyło, aby uczynić ten mecz wielkim.

Bycie zawodnikiem z największą liczbą fauli to niechlubna zasługa Jakuba KiwioraOpta by Stats Perform / AFP

Jak na ironię, pomimo oczywistych trudności obu drużyn w kreacji, pierwsza zmiana kadrowa nastąpiła dopiero w 74. minucie! Ale i to niczego nie zmieniło. Gospodarze wykazywali chęci i przeprowadzili kilka ciekawych akcji, ale tak naprawdę niewiele z tego wynikało. Pomimo 10 rzutów rożnych, Arsenal nie wyglądał groźnie i wydawało się, że pogodził się z wynikiem.

Tak było do ostatniego nieudanego wznowienia, kiedy Galeno przed polem karnym nie spieszył się, aby idealnie podkręcić piłkę obok Davida Rayi i do siatki, dając Porto prowadzenie 1:0. Nie było to niezasłużone zwycięstwo Portugalczyków, którzy mogą teraz udać się do Londynu bez żadnej presji.