Koniec ery czy samotny Stan. Oto 10 najciekawszych statystyk turnieju Australian Open

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec ery czy samotny Stan. Oto 10 najciekawszych statystyk turnieju Australian Open

Dwie najbardziej utytułowane zawodniczki Australian Open.
Dwie najbardziej utytułowane zawodniczki Australian Open.Profimedia
56. edycja męskiego Australian Open już wkrótce się rozpocznie, a żeby wprowadzić Cię w odpowiedni tenisowy nastrój, zebraliśmy osiem najciekawszych statystyk dotyczących turnieju.

Koniec pewnej ery

Po wycofaniu się Rafaela Nadala z turnieju, będzie to pierwsze od 1999 roku główne losowanie singla mężczyzn w Australian Open bez udziału Nadala lub Rogera Federera.

Samotny Centurion

Roger Federer wygrał najwięcej meczów singlowych mężczyzn w Australian Open, kończąc karierę z rekordem 102-15. Szwajcar jest jedynym graczem, który wygrał 100 lub więcej meczów na tej imprezie, następny w klasyfikacji jest Novak Djoković z 89 zwycięstwami.

Dominacja Djokovicia

W erze Open Djoković ma najwyższy odsetek zwycięstw w singlu mężczyzn na AO z 91,8% wskaźnikiem sukcesu. Serb jest jednym z zaledwie trzech graczy, obok Jimmy'ego Connorsa (91,7%) i Andre Agassiego (90,6%), którzy mają wskaźnik skuteczności na poziomie 90% lub wyższym - pod uwagę wzięto co najmniej 10 rozegranych pojedynków.

Jeśli Djoković wygra swój mecz rundy wstępnej, stanie się dopiero drugim zawodnikiem w erze Open, po Rogerze Federerze (221), który rozegrał 200 meczów Wielkiego Szlema na twardej nawierzchni.

Stan sam

Od czasu zwycięstwa Marata Safina w 2005 roku, tylko jeden zawodnik spoza "wielkiej trójki" wygrał turniej singlowy mężczyzn - Stan Wawrinka, który pokonał Nadala w finale w 2014 roku.

Na zawsze drugi

Andy Murray wystąpił w największej liczbie finałów singla mężczyzn na Australian Open bez zwycięstwa w erze Australian Open, przegrywając we wszystkich pięciu przypadkach - 2010, 2011, 2013, 2015, 2016. Jest on jedynym graczem od 1968 roku, który wystąpił w pięciu lub więcej finałach singla mężczyzn na jednym turnieju Wielkiego Szlema bez zwycięstwa.

Stracone pokolenie

Daniil Miedwiediew jest jedynym z pierwszej dziesiątki rozstawionych mężczyzn w wieku 27-35 lat i jednym z zaledwie trzech w pierwszej piętnastce.

Młode pistolety

Po raz pierwszy od 2010 roku (Novak Djoković, Andy Murray i Juan Martin del Potro) dwóch lub więcej graczy w wieku poniżej 23 lat (Carlos Alcaraz i Janik Sinner) jest rozstawionych w pierwszej piątce singla mężczyzn na Australian Open.

Jeśli wygra turniej singlowy mężczyzn, Alcaraz stanie się dopiero czwartym zawodnikiem w erze Australian Open, po Matsie Wilanderze, Bjornie Borgu i Nadalu, który zdobył trzy tytuły Wielkiego Szlema przed ukończeniem 21. roku życia.

Nieodkryte terytorium

Jeśli Djokoviź zdobędzie 11. tytuł w tym roku, stanie się pierwszym graczem, który wygra 25 tytułów Wielkiego Szlema w singlu. Nikomu w kategorii kobiet również nie udało się tego dokonać.