MŚ 2022. Holendrzy zagrają z USA o ćwierćfinał mundialu. Wkraczamy w fazę pucharową

Cody Gakpo to jeden z najlepszych graczy podczas mundialu w Katarze
AFP
Mecz Holandii z USA rozpocznie fazę pucharową mundialu w Katarze. Po tym pojedynku poznany pierwszego ćwierćfinalistę mistrzostw w Katarze. Obie drużyny nie przegrały żadnego starcia w fazie grupowej, więc szykuje się ciekawe widowisko.

Holandia nie imponuje podczas mistrzostw w Katarze i pojedynek z USA może być dla nich pierwszym poważnym wyzwaniem. Oranje pokonali na inaugurację 2:0 Senegal, ale nie był to ich dobry mecz. Mistrzowie Afryki postawili trudne warunki i pękli dopiero pod koniec spotkania. W 84. minucie zespół Louisa van Gaala na prowadzenie wyprowadził Cody Gakpo, który  wyrósł na gwiazdę tego turnieju. Senegalczyków dobił Davy Klaassen, trafiając do siatki w doliczonym czasie gry.

Kolejny mecz Holandia zagrała z Ekwadorem i tutaj wyglądała bardzo przeciętnie. Wprawdzie wicemistrzowie świata z 2010 roku szybko wyszli na prowadzenie po pięknym golu Gakpo, ale później wyglądali słabo. Ekwadorczycy przejęli inicjatywę w meczu i jeszcze przed przerwą mogli wyrównać, ale gol Estupiniana nie został uznany. Gola na 1:1 strzelił Enner Valencia i Holandia ostatecznie zremisowała to spotkanie, więc nie zapewniła sobie wyjścia z grupy.

Mecz o awans Oranje zagrali z gospodarzami turnieju. Holandia wygrała 2:0, ale nie był to dla nich łatwy mecz. Katar potrafił stwarzać zagrożenie pod ich bramką i długimi momentami przeważał na boisku. Bramki dla Holendrów strzelali niezawodny Cody Gakpo oraz Frenkie de Jong. Podopieczni Louisa van Gaala ostatecznie zajęli pierwsze miejsce i w 1/8 zagrają z USA.

Amerykanie mundial rozpoczęli dobrze, bo w pierwszej połowie starcia z Walią dominowali i strzelili gola. Jednak druga odsłona to dużo lepsza gra Walijczyków, którzy zdołali wyrównać w końcówce spotkania. Rzut karny wykorzystał Gareth Bale i ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

USA rozegrało wyrównane spotkanie z Anglią i nie pozwalało Synom Albionu stwarzać wielu sytuacji. Amerykanie nastawili się na to, żeby nie stracić gola, ale tworzyli też zagrożenie pod bramką Jordana Pickforda. Nikt nie zdołał znaleźć drogi do siatki i mecz zakończył się remisem.

Amerykanie są oszczędni w strzelaniu goli, bo w trzech spotkaniach zaledwie dwa razy zdołali pokonać bramkarza rywali. Pokonali Iran 1:0 i to pozwoliło im z pięcioma punktami, wyjść z grupy.

Mecz Holandii z USA rozpocznie zmagania w fazie pucharowej. Przed nami osiem meczów 1/8, które wyłonią ośmiu ćwierćfinalistów. USA albo Holandia jako pierwsi zameldują się w tym gronie.