Skład Holandii kruszy się: Maatsen zastępuje De Jonga, Koopmeiners także wypada z Euro

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Skład Holandii kruszy się: Maatsen zastępuje De Jonga, Koopmeiners także wypada z Euro

Frankie de Jong opuścił mistrzostwa z powodu kontuzji kostki.
Frankie de Jong opuścił mistrzostwa z powodu kontuzji kostki.AFP
W środowy wieczór Holandia ogłosiła, że nie będzie mogła liczyć na Frenkiego de Jonga na EURO 2024. Pomocnik Barcelony nie zdążył wyleczyć kontuzjowanej kostki i trener Ronald Koeman musiał wykluczyć go ze składu. Zastąpi go Ian Maatsen, ale zmiana ta wymaga jeszcze potwierdzenia i zatwierdzenia przez odpowiednie komisje UEFA. W czwartek okazało się również, że z powodu urazu udziału w turnieju nie weźmie Teun Koopmeiners.

To spora niedogodność dla Oranje, pierwszych rywali Polaków na Euro, gdyż de Jong miał być jednym z kluczowych ogniw składu. Przegrał jednak wyścig z czasem.

"Otrzymałem tę wiadomość dziś po południu" - powiedział trener Holendrów Ronald Koeman w wywiadzie dla stacji telewizyjnej NOS po poniedziałkowym meczu towarzyskim z Islandią. "Na treningu za każdym razem odczuwał ból. Doszliśmy do wniosku, że nie będzie wystarczająco sprawny przez następne trzy tygodnie".

De Jong po raz ostatni zagrał 21 kwietnia, ale później był nieobecny w katalońskiej drużynie do końca sezonu. Mimo to Koeman włączył go do ostatecznego składu na mistrzostwa Europy pod koniec maja. "Nie ma sensu trzymać go tutaj dłużej" - dodał.

Następnie we wtorek Holandia powołała 22-letniego Maatsena, który ostatnią wiosnę spędził na wypożyczeniu z Chelsea w Borussii Dortmund. Miał tam bardzo mocny sezon, który zwieńczył udziałem w finale Ligi Mistrzów. UEFA nie zatwierdziła jednak jeszcze jego nominacji, gdyż ostateczny skład musiał zostać podany do północy w ubiegły piątek. Jednak ci, którzy zachorują lub doznają kontuzji, mogą być dowołani. Pierwszym krokiem w tym procesie jest poświadczenie przez lekarza drużyny i lekarzy UEFA, że dany zawodnik nie może być dostępny na czas trwania mistrzostw z powodów medycznych.

W turnieju nie weźmie udziału także Teun Koopmeiners. Niedawny zwycięzca Ligi Europy z Atalantą Bergamo doznał kontuzji podczas rozgrzewki przed pojedynkiem z Islandią, która wyklucza go z dalszej gry. Trener Koeman już po wtorkowych testach mówił, że ma złe przeczucia co do urazu. Niestety okazały się one trafne. Na razie nie wiadomo, kogo szkoleniowiec powoła w jego miejsce.

Terminarz Euro: kiedy grają Polacy?