Flashscore Awards: Aitana Bonmatí z Barcelony wybrana zawodniczką roku 2023

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Flashscore Awards: Aitana Bonmatí z Barcelony wybrana zawodniczką roku 2023

Aitana Bonmatí była najlepszą zawodniczką Mistrzostw Świata.
Aitana Bonmatí była najlepszą zawodniczką Mistrzostw Świata.AFP
Pomocniczka Barcelony zdobyła niedawno Złotą Piłkę i jest główną pretendentką do nagrody The Best, którą ma otrzymać w lutym.

Zespół redakcyjny Flashscore News, składający się z dziennikarzy z wielu krajów, uznał Aitanę Bonmatí za zawodniczkę roku 2023.

Jej koleżanka z drużyny Alexia Putellas była gwiazdą poprzednich dwóch lat, ale poważna kontuzja kolana w okresie poprzedzającym Euro 2022 sprawiła, że jej nazwisko spadło z krótkiej listy do nagród indywidualnych.

Jednak nagroda pozostaje "w rodzinie", ponieważ FC Barcelona stała się klubem odniesienia w Europie po wygraniu Ligi Mistrzów w piłce nożnej kobiet.

"Iniesta kobiecej piłki nożnej"

Wszyscy fani piłki nożnej znają wartości prezentowane przez Leo Messiego, Erlinga Haalanda czy Kyliana Mbappé, ale wiedza na temat kobiecego futbolu nie jest tak szeroka. Czy można w kilku słowach wyjaśnić, jak gra piłkarka urodzona w Sant Pere de Ribes? Pep Guardiola, który jest "zakochany" w jej talencie, podsumował to prostym zdaniem: "Powiedziałbym, że jest jak Iniesta kobiecego futbolu".

Statystyki Aitany Bonmati
Statystyki Aitany BonmatiFlashscore

Ponadto świetnie gra obiema nogami i trudno przewidzieć, w którą stronę będzie dryblować. Jest również niezwykle dynamiczna, zwłaszcza bez piłki, dzięki czemu omija swoich przeciwników. Jak pokazują jej statystyki (16 bramek i około 20 asyst dla swojego klubu w zeszłym sezonie), ma doskonałe wyczucie przy ostatnim podaniu i sama potrafi być skuteczna pod bramką przeciwników.

Lider bez granic

Niezależnie od tego, czy nosi opaskę kapitana, czy nie, zawsze zachowuje się jak lider, czy to w Barcelonie, czy w koszulce reprezentacji Hiszpanii. Często widzi się ją zachęcającą swoje koleżanki z drużyny na boisku, utrzymującą presję na połowie przeciwnika. Nie ma również problemu, gdy przychodzi jej kolej na przemówienie poza murawą (czego dowodem jest emocjonalne przemówienie, które wygłosiła, gdy otrzymała Złotą Piłkę).

Aitana na gali wręczenia Złotej Piłki.
Aitana na gali wręczenia Złotej Piłki.AFP

Na placu gry ma w zwyczaju dawać serię recitali, takich jak jego dublet przeciwko Benfice w Lidze Mistrzów czy wyjątkowy występ przeciwko Realowi Madryt.

Bonmatí strzeliła w tym sezonie już osiem goli i zanotowała sześć asyst. Jej średnia ocena w systemie rankingowym Flashscore (7,5 w Liga F i 8,6 w najlepszych rozgrywkach kontynentu) jest więcej niż imponująca.

Mistrzostwa świata: od wątpliwości do MVP

Spór między zawodniczkami a RFEF, który wybuchł w 2022 roku, sprawił, że niektóre kluczowe piłkarki reprezentacji narodowej, takie jak Patri Guijarro i Mapi León, znalazły się z dala od imprezy w Oceanii.

Numer 6 była w tej grupie, ale zmiana w ostatniej chwili oznaczała, że została włączona do składu wraz z innymi. Opuściła poprzednie spotkania - prawie 365 dni bez reprezentowania kraju - zanim dołączyła do składu pomimo swoich nieobecności.

Fakt, że drużyna Jorge Vildy triumfowała w Australii i Nowej Zelandii, jest w dużej mierze zasługą Aitany, która została uznana przez FIFA za MVP turnieju. Zmiażdżyła Kostarykę w meczu otwarcia, w kolejnych meczach grupowych pozostała niezauważona, następnie błyszczała przeciwko Szwajcarii (dwa gole i dwie asysty) i rozświetliła swoją drużynę w późniejszych rundach.

Turniej zakończyła ze skromnym dorobkiem - 3 gole i 2 asysty - co jest najlepszym dowodem na to, że ocenianie jej wyłącznie na podstawie liczb byłoby błędem. Wracając do porównania Guardioli sprzed kilku tygodni, wystarczy przypomnieć, że Iniesta strzelił tylko dwie bramki podczas niezapomnianego turnieju w RPA w 2010 roku, kiedy Hiszpania została mistrzem świata, podobnie jak Aitana Bonmatí tego lata.