Ghana, Angola i Tanzania zakwalifikowały się do finałów Pucharu Narodów Afryki

Ghana awansowała do finałów Pucharu Narodów Afryki
Ghana awansowała do finałów Pucharu Narodów Afryki@CAF_Online
Ghana, Angola i Tanzania zakwalifikowały się do styczniowych finałów Pucharu Narodów Afryki, zajmując w czwartek dwa pierwsze miejsca w swoich grupach, dzięki czemu w najbliższych dniach rozstrzygną się losy jeszcze tylko sześciu miejsc w 24-zespołowym turnieju na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ghana i Angola zajęły dwa pierwsze miejsca w grupie E, podczas gdy Tanzania wypracowała nieprawdopodobny bezbramkowy remis na wyjeździe z Algierią.

Wynik ten pozbawił Algierię szansy na status jedynego kraju, który ukończył kampanię kwalifikacyjną z kompletem zwycięstw.

Punkt zdobyty przez Tanzanię w Annabie sprawił, że sąsiednia Uganda straciła jeden punkt, mimo że pokonała Niger 2:0 na wyjeździe.

Algieria zajmuje pierwsze miejsce w grupie F z 16 punktami po sześciu meczach, Tanzania ma ich osiem, a Uganda siedem.

Tabela grupy F
Tabela grupy FFlashscore

Był to zaskakujący wynik dla Tanzańczyków, którzy mieli niewielkie szanse przeciwko Algierii, ale skorzystali z faktu, że ich przeciwnicy zostawili Saida Benrahmę i Riyada Mahreza na ławce aż do drugiej połowy, kiedy to po wejściu na boisko nie wywarli większego wpływu.

Uganda rozpoczęła mecz w neutralnym Maroku, mając nadzieję, że Algieria wyświadczy im przysługę i pokona Tanzanię, dzięki czemu będzie pewna awansu, jeśli pokona Niger. Udało jej się to dzięki dwóm bramkom Aziza Kayondo i Josepha Ochayi w pierwszej połowie, ale w drugim meczu grupowym nie osiągnęła wyniku, którego potrzebowała.

Rezerwowy Ernest Nuamah strzelił bramkę dwie minuty przed końcem, aby zapewnić Ghanie zwycięstwo 2:1 nad Republiką Środkowoafrykańską w Kumasi, podczas gdy Angola zajęła drugie miejsce, mimo bezbramkowego remisu w Lubango z wyeliminowanym już Madagaskarem.

Ghana zajęła pierwsze miejsce w grupie E z 12 punktami, a Angola z dziewięcioma, czyli o dwa więcej niż Republika Środkowoafrykańska, która musiała wygrać swój ostatni mecz, aby zakwalifikować się do turnieju po raz pierwszy.

Tabela grupy E
Tabela grupy EFlashscore

Republika Środkowoafrykańska wyszła na prowadzenie dzięki zastępcy kapitana Louisowi Mafoucie, próbując napisać historię, nawet bez kontuzjowanego kapitana i pomocnika Olympique Marsylia Geoffreya Kondogbii.

Nowy nabytek West Ham United, Mohammed Kudus, wyrównał tuż przed przerwą, a Antoine Semenyo zapewnił Ghanie wygraną, gdy odebrał piłkę obrońcom gości i podał do 19-letniego Nuamaha, który strzelił gola z bliskiej odległości.

Nowo zakwalifikowane drużyny dołączą do Algierii, Burkina Faso, Wysp Zielonego Przylądka, Egiptu, Gwinei RównikowejGwinei Bissau, Mali, Maroka, Nigerii, Senegalu, RPA, Tunezji i Zambii w finałach w Wybrzeżu Kości Słoniowej, które zakwalifikowało się automatycznie jako gospodarz.

Tunezja pokonała Botswanę, aby zająć pierwsze miejsce w grupie J, ale potrzebowała gola Alforda Velaphiego w 60. minucie, aby przełamać impas i wygrać 3:0. Tunezyjczycy zakwalifikowali się już wcześniej, ale wyprzedzili Gwineę Równikową. W środę Gwinea Równikowa zremisowała na wyjeździe z Libią 1:1.

W piątek odbędą się kolejne mecze kwalifikacyjne, ale następne decydujące spotkania odbędą się w sobotę.